Vitežani se pridružili akciji prikuplljanja pomoći za gradnju crkve posvećene blaženim Drinskim mučenicama

Nekada je župa Goražde bila jedna od većih i brojnijih u nadbiskupiji, brojeći oko 3000 vjernika. Danas ih je tek nekolicina, koji dolazeći na svete mise i sudjelujući u vjerskom životu, ne daju da u zaborav padne strašan zločin, koji se u tom dijelu Bosne dogodio u Drugom svjetskom ratu.

I oni koji nikada nisu posjetili današnju župu sv. Dominika u Goraždu čuli su za Drinske mučenice, časne sestre, koje su svoj zemaljski život skončale na strašan, ali dostojanstven način.

Sestre Berchmana Leidenix iz Austrije, Jula Ivanišević iz Hrvatske, Krizina Bojanc i Antonija Fabjan iz Slovenije te Hrvatica mađarskoga porijekla Marija Bernadeta Banja obavljale su svoje dužnosti u samostanu Marijin dom na Palama. Ovih je pet redovnica oteto u prosincu 1941. kada su u samostan upali četnici. Samostan su zapalili, a pet časnih sestara zarobili i poveli ih pješice prema Goraždu po velikoj hladnoći. Najstarija, 76-godišnja sestra Berchmana, nije fizički mogla izdržati put pa su je četnici ubili, dok su ostale četiri sestre zatvorili u vojarnu u Goraždu. Nakon što su vojnici provalili u njihovu sobu, s namjerom da ih siluju, one su skočile s prozora. Njihova tijela potom su bačena u rijeku Drinu. Spomen obilježje Drinskim mučenicama, koje je Vatikan službeno proglasio blaženima, otvoreno je dan nakon njihove beatifikacije u sarajevskoj Zetri, 24. rujna 2011. godine.

Od tada, mjesto njihovog stradanja u gradu na Drini pohode stotine vjernika iz cijelog svijeta, a znatno veći broj hodočasnika u gradu na Drini očekuje se nakon završetka izgradnje crkve Drinskih mučenica, čija je gradnja počela u srpnju prošle godine.

Akciji pomoći izgradnje crkve pridružili su se i vjernici iz Viteza, a na poziv Vitežanke Branke Šarić odazvale su se žene iz Gornje Večeriske i drugih  dijelova Viteza, kao i viteški gospodarstvenici. Nakon što je uplaćena novčana donacija, ovih dana primili su i pismo zahvale župnika župe sv. Dominika u Goraždu don Josipa Tadića.

Uz zaziv Božjeg blagoslova na sve vjernike i dobročinitelje, don Josip u pismu podsjeća da su „Drugi svjetski rat i vrijeme komunizma učinili veliko zlo ovoj župi i vjernicima. U ratu su ubijene sestre, nakon rata je oduzeta župna kuća, a crkva Presvetog srca Isisova bila je pretvorena u konjušnicu, zatim u skoladište, te su je naposljetku srušili 1957. i uklonili, te uništili groblje, koje se nalazilo neposredno uz crkvu. Vrhbosanska nadbiskupija deset godina pokušava riješiti pitanje zemljišta i dozvola za gradnju crkve. Uspjeli smo kupiti zemljište, dobiti sve dozvole i prošle godine počeli izgradnju crkve.“

U Goraždu je, na misi u povodu obilježavanja 80. godišnjice stradanja blaženih Drinskih mučenica, blagoslovljeno i zvono buduće crkve, koja neće biti velikih dimenzija, ali će biti sasvim dovoljna kako bi svi oni koji dođu imali mjesto na kojem će se pomoliti i uteći zagovoru blaženica.

Svi koji žele sudjelovati u gradnji crkve, posvećene blaženim mučenicama, mogu to učiniti uplatom na račun župe sv. Dominika:

Primatelj: Župa sv. Dominika
Adresa: Fazlagića bb, Goražde
Banka: UniCredit Bank
Svrha uplate: Izgradnja crkve Blaženih Drinskih mučenica
Broj računa za uplate izvan BiH: IBAN: BA393387304856150671
SWIFT BIC: UNCRBA22
Broj računa za uplate unutar BiH: 3387302256149576

(Radio Vitez)