Prirodni savjeti za njegu kože u hladnim danima

Koža je naša prva crta obrane od vanjskih faktora. Zbog tih faktora koža ima zaštitnu, osjetnu i regulatornu funkciju.

Izvan kuće koža je zimi izložena je niskim temperaturama i udarima ledenog vjetra, a unutra – grijanju.

Zbog grijanja gubi vlagu te postaje beživotna, sklona crvenilu i pucanju, tim više što joj nagle promjene temperature dodatno nanose šok.

U hladnim je danima njega potrebna svim tipovima kože, a najbolju njegu pružaju lako dostupni prirodni sastojci – sredstva iz kućne radinosti, kao i nekoliko korisnih navika.

Ako koristite kreme i druge kozmetičke preparate prvenstveno obratite pažnju na to da su napravljeni od prirodnih sastojaka, odnosno da ne sadrže štetne parabene i naftne derivate koji će uzrokovati nastanak prištića i akni.

Druga opcija je da posegnete za lako dostupnim prirodnim sastojcima i domaćim preparatima.

Oni će koži pružili potrebnu vlagu, podići razinu kolagena, pomladiti je i učiniti mekom i glatkom.

1. Čišćenje kože prirodnim sastojcima

Lice treba čistiti najmanje dva-tri puta dnevno, imajući na umu da razni sapuni i pjene uklanjaju i prirodne masnoće koje čuvaju vlažnost kože.

Radije posegnite za domaćim kravljim ili kozjim mlijekom jer ono će kožu očistiti bez uklanjanja zaštitnog sloja i pritom je dodatno hidratizirati.

Uzmite šalicu hladnog mlijeka, umočite vatu i tekućinu tapšanjem nanesite na lice. Pričekajte desetak sekundi pa kožu nježno obrišite vatom.

Najbolje ćete rezultate postići budete li to prakticirali dva do tri puta dnevno.

2. Hranjiva maska od slanutka i jogurta

Pomiješajte brašno od slanutka s kravljim ili još bolje kozjim jogurtom u kašu srednje gustoće koja će se lako mazati na kožu, a neće biti toliko rijetka da s nje klizi.

U debelom sloju je nanesite na lice, vrat, dekolte, dlanove i po volji ostale dijelove tijela koji zahtijevaju pojačanu njegu, ostavite da djeluje 10-15 minuta, a zatim nježno obrišite i isperite.

S kože ćete ukloniti prljavštinu i sačuvati njezinu vlažnost. Osim toga, jogurt će kožu opskrbiti vitaminom C i prirodno joj ujednačiti ten.

3. Maska protiv bora

U sjeckalicu stavite krastavac, zrelu papaju, mrkvu i rajčicu ili 100-150 ml pasata. Dodajte žlicu do dvije kajmaka ili vrhnja te pretvorite u kašu.

Nanesite je na lice i tijelo te ostavite da djeluje 30-40 minuta, a zatim isperite.

Ova će maska omekšati kožu, vratiti joj sjaj, izgladiti bore i spriječiti njihov nastanak.

Za postizanje optimalnih rezultata, zimi je valja nanositi jednom tjedno.

4. Redovna masaža uljem

Zimi koža traži redovnu masažu uljem. Masaža potiče cirkulaciju i čuva zdravlje kože.

Najbolje je utrljati kvalitetno ulje za tijelo u kožu barem pola sata prije kupanja ili tuširanja, uz preporuku da ga prethodno lagano zagrijete.

Ne želite li se zamarati zagrijavanjem ulja, napravite masažu s uljem sobne temperature nakon kupanja ili tuširanja.

Pore su na netom opranoj koži otvorene pa ona dobro apsorbira ulje.

Za zimsku se masažu preporučuju kokosovo, maslinovo, bademovo, avokadovo, jojobino i druga hranjiva, hladno prešana ulja.

5. Masaža bademom i mlijekom

Šaku-dvije badema stavite u posudicu s mlijekom i pričekajte da malo omekšaju.

Sve sameljite u kašu i u slučaju da je gusta dodajte još mlijeka kako bi postala gotovo tekuća, pa njome izmasirajte tijelo.

Badem je odličan izvor vitamina E, koji poboljšava strukturu kože, a k tome je i bogat mastima za kojima koža vapi tijekom suhog zimskog razdoblja.

Dodate li mu i indijske oraščiće pripravak će biti još djelotvorniji i hranjiviji.

6. Masaža glicerinom i ružinom vodicom

Pomiješajte glicerin i ružinu vodicu u boci ili staklenci u omjeru 1:10. Dobro protresite kako bi se sastojci bolje pomiješali.

Utrljajte pripravak u tijelo prije odlaska na počinak.

Svakodnevna masaža mješavinom glicerina i ružine vodice koži će pružiti potrebnu vlagu te je učiniti nježnom i glatkom.

7. Prirodni piling od kurkume

Pomiješajte pola žličice kurkume i 2 žličice slanutkovog, zobenog ili ječmenog brašna, dodajte malo vode i napravite smjesu za piling.

Želite li da bude hranjivija, vodu zamijenite bademovim, kokosovim ili zobenim mlijekom.

Dobivenim pripravkom 2-3 minute trljajte čistu kožu lica, vrata, dekoltea i ruku, a potom ga dobro isperite mlakom vodom kako biste uklonili žutu boju kurkume.

Osim što uklanja mrtve stanice i dubinski čisti kožu, ovaj piling djeluje protuupalno, vraća sjaj, potiče površinsku cirkulaciju i protok limfe.

8. Aromaterapijski tretman

Mješavina baznih i eteričnih ulja odlično je prirodno sredstvo za njegu kože, no samo ako se spravlja s kvalitetnim sastojcima.

To se posebice odnosi na eterična ulja prilikom čije kupovine valja voditi računa da se radi o čistom ulju provjerenog podrijetla.

Smilje je odlično za kožu sklonu crvenilu, boranju i aknama, ruža blagotvorno djeluje na sve tipove kože, a lavanda pomaže problematičnoj, iritiranoj koži.

Sandalovina se preporučuje suhoj i ispucanoj, a kadulja beživotnoj mlohavoj, suhoj izboranoj i problematičnoj masnoj koži.

Napravite razblaženu smjesu tako da u 10 ml baznog ulja ukapate pet kapi eteričnog ulja. Nanesite smjesu na dio kože koji želite tretirati.

9. Pijte dovoljno vode

Koža se hidratizira i iznutra.

Zato popijte barem osam čaša vode dnevno.

Topli napici koji nam gode u hladnim danima nisu zamjena za čistu vodu, tako da se ni šalica nezaslađenog čaja ne može računati kao jedna čaša obične vode.

10. Pravilna prehrana

Zimi su vam najpotrebnije namirnice bogate vodom, beta karotenom, vitaminima A, B, C i E, željezom i cinkom te omega kiselinama.

Prednost dajte sezonskom, ekološki uzgojenom voću i povrću poput raznih citrusa, nara, jabuka, mrkve, celera, buče, svježeg i kiselog zelja ili repe, raštike i blitve.

Esencijalne masne kiseline dobit ćete konzumacijom orašastih plodova i kvalitetnih hladno prešanih ulja – kao što su maslinovo, bučino, konopljino, ulje sikavice i druga.

Karotenoidima su naročito bogate namirnice žute i narančaste boje.

11. Ovlažite zrak

Zimi je postotak vlage u vanjskom zraku najčešće nizak, a u grijanim prostorijama stanje je još gore.

Koža zbog toga jako pati pa nabavite ovlaživač zraka i vodite računa o tome da ga svakodnevno nadopunjavate vodom.

Kad vidite koliko vode dnevno ispari, bit će vam jasno što koža trpi na onim dijelovima tijela koji nisu zaštićeni odjećom.

(www.alternativa-za-vas.com)