Farmaceuti su podijelili svoje najbolje savjete koji će vam pomoći u prevladavanju prehlade u 24 sata – kako biste mogli bez problema uživati u planiranim druženjima.
Prehlade su uobičajene tijekom zimskih mjeseci, ali šmrcanje, kašalj i glavobolja mogu biti posebno frustrirajući u danima prije proslave Božića i Nove godine.
Prosječna odrasla osoba može očekivati da će imati tri uobičajene prehlade svake godine, iako je najosjetljivija tijekom zimskih mjeseci. Farmaceuti su podijelili savjete kako se najbrže othrvati virozama.
Vitamin C ipak ne pomaže?
Čak i kada osjetite poznate simptome, poput grlobolje, kašlja i curenja nosa, možete ih malo ublažiti lijekovima i drugim pripravcima, kažu farmaceuti. Ali priznata farmaceutkinja, tvrdi da vitamin C uopće ne pomaže kod prehlade. S druge strane, za hidrataciju kaže da je ključna.
Hidracija također pomaže u borbi protiv gripe, kažu stručnjaci. Kako je broj oboljelih od gripe, u porastu u ovo doba godine, važno je znati kako pomoći imunitetu. Simptomi su kod ove dvije virusne infekcije slični, ali najbolji način za borbu protiv gripe, za razliku od koronavirusa, uglavnom je piti puno tekućine.
Spasonosna sol
Grgljanje soli i vode pomoći će u ublažavanju upale grla, uobičajenog simptoma prehlade. Također može pomoći u ubijanju bakterija, ublažiti bol i otpustiti sluz. Za one koji se žele osloboditi začepljenog nosa, dobar izbor su lijekovi protiv začepljenja.
Kao i kod svih drugih bolesti, i kod prehlade je bolje spriječiti nego liječiti. Stoga, ako živite s nekim tko je prehlađen, izbjegavajte zajednički ručnik ili šalicu.
Odmor, a ne antibiotici
Antibiotici ne djeluju kod prehlade jer su prehlade virusi, a antibiotici su učinkoviti samo protiv bakterija. Odmor, koliko god frustrirajući mogao biti u ovo doba godine, pomaže u ublažavanju simptoma prehlade.
Imunologinja rekla je kako postoji hitna potreba za rješavanjem otpornosti na antibiotike te poticanjem odgovorne upotrebe antimikrobnih lijekova i korištenjem pomoći biljaka.
Biljni pripravci sadrže različite spojeve za koje je klinički dokazano da imaju niz zaštitnih učinaka. To uključuje i zaštitu stanica kao i djelovanje na samu infekciju, virusnu i bakterijsku, koja može uzrokovati sekundarne bakterijske infekcije.
izvor: večernji.ba/radiovitez.ba