Hrvatska u BiH provodi 16 za Hrvate strateških projekata, od Brčkog i središnje Bosne do Hercegovine

Izmjenama Zakona o odnosima Republike Hrvatske s Hrvatima izvan Hrvatske, koji je predložila Vlada RH, Hrvatska će dodatno podignuti razinu povezanosti hrvatskog naroda

Kroz izmjene Zakona o odnosima Republike Hrvatske s Hrvatima izvan Hrvatske, koji je predložila Vlada RH, Hrvatska će dodatno podignuti razinu institucionalne povezanosti hrvatskog naroda, uz stvaranje mogućnosti za snažniju potporu u realizaciji brojnih projekata, od obrazovanja, kulture i srodnih tema koje se odnose na identitetsko osnaživanje pa do onih praktičnih koji se odnose na državljanstvo i povratak iz nekih drugih zemalja, piše Večernji list BiH. Naravno, dio zakonskog rješenja vezan je i uz Hrvate u BiH koji su u toj zemlji autohtoni narod, ali koji s Hrvatima preko granice ostvaruju tijesne veze gospodarskog, kulturnog, infrastrukturnog i svakog drugog karaktera.

Jasne poruke

Iako je to jasno i kroz do sada donesena rješenja, ali i svakodnevne aktivnosti, a poglavito one koje vodi Vlada na čelu s premijerom Andrejem Plenkovićem u smislu borbe za zaštitu prava Hrvata u BiH, i ovaj Zakon u sebi nosi i jasnu poruku kako se Republika Hrvatska zalaže za puno ostvarenje jednakopravnosti i konstitutivnosti hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini.

Tijekom rasprave o ovom zakonskom prijedlogu u Hrvatskom saboru državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske Zvonko Milas odgovarao je na pitanje zastupnika, a jedno od njih uputio je i Nikola Mažar (HDZ).

U BiH se, odgovorio je Nikoli Mažaru (HDZ), radi na 16 projekata od strateškog značaja, od Distrikta Brčko, preko središnje Bosne do Mostara i Širokog Brijega. Na pitanje Ivice Kukavice (DP) koje se odnosilo na izborno zakonodavstvo koje treba osigurati da Hrvati budu jednakopravni, Milas je naglasio kako se radi o temi koja je na dnevnom redu svih razgovora, a poglavito onih koje vodi hrvatski premijer, i to u okviru međunarodnih organizacija kako bi BiH dobila političku stabilnost. Zdravka Bušić (HDZ) i Tomislav Josić (DP) pozdravili su prijedlog zakonskog rješenja jer će osnažiti institucionalnu povezanost i kulturnu suradnju, ali i očuvati hrvatski nacionalni identitet. Bušić je pritom naglasio kako će Zakon unaprijediti položaj Hrvata izvan Hrvatske.

izvor: vecrnji.ba/radiovitez.ba