Za dvije godine BiH ispunila samo jedan od 14 prioriteta EU, europski put potpuno blokiran

Za dvije godine Bosna i Hercegovina ispunila je tek jedan od 14 prioriteta koje mora ispuniti na europskom putu, svi drugi procesi su potpuno blokirani, a opstruira se usvajanje ključnih zakona koji bi doprinijeli vladavini prava i borbi protiv korupcije.

To je glavna poruka s konferencije “Dvije godine poslije: Mišljenje Komisije o zahtjevu BiH za članstvo u EU” koju je organizirao Transparency International u BIH (TI BIH) povodom druge godišnjice od izdavanja Mišljenja Europske komisije o zahtjevu BiH za članstvo.

TI BIH je na konferenciji predstavio izvještaj koji pokazuje da je BIH za dvije godine uspjela samo formirati Parlamentarni odbor za stabilizaciju i pridruživanje koji je usvojio poslovnik o radu,  tako da su samo stvorene formalne pretpostavke za ispunjavanje ovog prioriteta.

-Sve ostalo iz mišljenja Europske komisije nije realizirano u cjelosti, a osim pitanja koja se tiču izmjena ustava i oko kojih nije moguće postići politički dogovor, potpuno je evidentno da vlasti u paketu opstruiraju i rješavanje pitanja koja bi osigurala prevenciju korupcije i borbu protiv organiziranog kriminala za što ne postoji opravdanje. Ono što brine su sustavne opstrukcije i nastojanja da se izbjegne svrha donošenja ovih zakona kroz brojne pokušaje da se usvoje rješenja koja bi bila gora od postojećih, ocjena je TI BIH.

Veleposlanica Švedske u BIH Johanna Strömquist ocijenila je da je BIH ostvarila jako mali napredak u procesu EU integracija zbog čega trpi posljedice.

-Mladi i talentirani ljudi napuštaju regiju kako bi se nastanili u EU jer su umorni od korupcije, slabe vladavine prava, sistema obrazovanja i zdravstvene zaštite. Ako bi države Zapadnog Balkana napravile reforme u procesu EU integracija oni bi možda ostali, poručila je Strömquist.

Iz Delegacije EU u BiH kažu da je izostalo usvajanje ključnih reformskih zakona koji bi mogli doprinijeti vladavini prava i borbi protiv korupcije.

-BiH mora uložiti više napora da ubrza europski put i to u nekoliko konkretnih pitanja. Potrebno je usvojiti Zakon o sukobu interesa, amandmane na zakon o VSTV-u kao i poboljšanje Zakona o javnim nabavkama, poručio je na konferenciji Krassimir Nikolov, šef Sekcije za europske integracije, politička i ekonomska pitanja, Delegacija EU u BiH.

Također, na konferenciji je zaključeno da nisu usvojeni ni zakoni koji bi omogućili provođenje izbora u skladu s europskim standardima i preporukama OESS-a/ODIHR-a i Venecijanske komisije. Tu se također pod izgovorom neriješenih ustavnih pitanja izbjegavaju izmjene izbornog zakonodavstva koje bi onemogućile izborne prijevare, krađu glasova, zlouporabu javnih resursa i nezakonito financiranje političkih stranaka.

Svega pet prioriteta iz Mišljenja Europske komisije realizirano je parcijalno ili se počeo ispunjavati, usvojeni su akcijski planovi za reformu javne uprave, a BIH je nakon 12 godina uspjela održati izbore u Mostaru. Na konferenciji je zaključeno da je proces integracije BiH u EU suštinski potpuno zaustavljen i ukoliko bi se ovom dinamikom odvijao ispunjavanje 14 prioriteta moglo bi potrajati više desetljeća.