Vrijeme je za plastenik/staklenik!

Kako nas je priroda razveselila mnogim jesenskim plodovima, isto se tako polako sprema i na mirovanje. U našim klimatskim uvjetima većinu povrća ne možemo uzgajati tijekom zime. Shodno tome, da bismo si osigurali određenu količinu svježeg povrća preko zime, možemo podignuti plastenik ili priručni staklenik.

Naime, biljkama preko zime treba osigurati dovoljnu količinu vlage i topline da bi mogle nesmetano rasti. Glavna razlika između staklenika i plastenika je u tome što se kod plastenika koristimo folijom za prekrivanje, a u stakleniku u tu svrhu služi staklo. Kod zimskog uzgoja povrća i podizanja plastenika/staklenika ključni su koraci odabir mjesta, nabava materijala, izrada te sadnja i sjetva.

Odabir mjesta

Hoće li plastenik biti uvijek na istom mjestu ili ćemo mu svake godine mijenjati položaj? Ako ostaje na istom mjestu, važno je da bude tamo gdje ne smeta u vrtu te da ne sprečava ulazak mehanizacije. Važno je da ne bude na stazama, prolazu ili dijelu vrta koji se često koristi.

Mjesto treba biti osunčano i, po mogućnosti, zaštićeno kućom ili garažom od jakih vjetrova. Jak vjetar može potrgati foliju s plastenika ili razbiti staklo sa staklenika. Nemojte nikad staklenik ili plastenik stavljati pod stabla zbog sjene i grana jer ako padnu, mogu izbušiti foliju ili razbiti staklo. Također, nemojte pretjerivati u dimenzijama. Bolje je napraviti manji i kvalitetniji nego velik koji će otpuhati i povjetarac. Pokušajte da veličinu i materijale uklopite s okolišem, da ne bude trn u oku za okoliš.

(vecernji.hr)