TRAVNIK: Sastanak na temu plinofikacije u Lašvanskoj dolini

Stavljanje u funkciju plinovoda Zenica-Travnik, predstavlja značajan iskorak za buduće korisnike prirodnog plina, uključujući domaćinstva, industriju i javni sektor, jer im omogućava pristup ekološki prihvatljivijem izvoru energije, priopćeno je ovog tjedna iz Ministarstva gospodarstva ŽSB.

Kako navode ovaj plinovod omogućava korištenje prirodnog plina kao energetske alternative koja je znatno povoljnija za okoliš u usporedbi sa fosilnim gorivima. Trasa ovog plinovoda prolazi kroz Zeničko-dobojsku i Srednjobosansku županiju, omogućavajući plinofikaciju općina Busovača, Vitez, Novi Travnik i Travnik.

“Zajednički rad BH -Gasa, Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije i Vlade u narednom periodu može rezultirati, da ovaj dio BiH uskoro ostvari sve benefite plina kao ekološkog energenta. Kompanija BH-Gas je kroz sanaciju određenih nedostataka, osigurala tehničku spremnost plinovoda za prijem i početak upotrebe”, izjavio je federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić, tokom sastanka s premijerom Vlade Srednjobosanske županije Tahirom Lendom. Sastanku su prisustvovali i članovi Uprave BH-Gasa, kao i ministar gospodarstva Srednjobosanske županije Sedžad Milanović.

Plinovod, dužine oko 40 kilometara predstavlja ključni infrastrukturni projekat, a njegova realizacija označava prvu fazu planiranog povezivanja s Hrvatskom kroz projekt južne interkonekcije. Ovim tokom smanjila bi se ovisnost o samo jednom distributeru, priopćeno je.

Premijer Lendo naglasio je da Vlada ŽSB daje snažnu podršku plinofikaciji ŽSB i da im je to jedan od prioriteta. Izrazio je želju da se što prije krene sa realizacijom projekta južne interkonekcije. “Južna interkonekcija pod nadzorom BH-Gasa predstavlja jamstvo energetske sigurnosti Federacije BiH, ali i cijele države”, navedeno je na stranici Ministarstva.

“Drago mi je da je Vlada ŽSB prepoznala značaj ovog plinovoda i da će učiniti sve potrebno za razvoj distribucijske mreže i formiranje nadležnog poduzeća za prirodni plin. Prirodni plin kao alternativa “prljavijim” energentima predstavlja dobrodošao korak u procesu dekarbonizacije”, naglasio je Lakić.