Pozvao je novinare da promoviraju drugačiji način komunikacije, onu koja “ne traži konsenzus po svaku cijenu, ne koristi agresivne riječi, ne slijedi kulturu konkurencije i nikad ne odvaja traženje istine od ljubavi s kojom je moramo skromno tražiti.”
Papa Lav XIV. sastao se s novinarima u Rimu te ih pozvao da služe istini i promiču mir, ističući da komunikacija pomaže u stvaranju kulture društva. Samo četiri dana nakon svog izbora za papu, papa Lav XIV. odlučio je održati audijenciju s novinarima koji su boravili u Rimu kako bi izvještavali o smrti pape Franje, konklavi i prvim danima njegova papinstva.
Konferenciju za medije održao je u dvorani Pavla VI. u Vatikanu i zahvalio novinarima na njihovom neumornom radu tijekom tih intenzivnih nekoliko tjedana. Novi papa započeo je svoje obraćanje pozivom novinarima da komunikacija bude usmjerena na promicanje mira, vodeći računa o tome kako se predstavljaju ljudi i događaji.
Pozvao je novinare da promoviraju drugačiji način komunikacije, onu koja “ne traži konsenzus po svaku cijenu, ne koristi agresivne riječi, ne slijedi kulturu konkurencije i nikad ne odvaja traženje istine od ljubavi s kojom je moramo skromno tražiti.” “Način na koji komuniciramo od temeljne je važnosti”, rekao je. “Moramo reći ‘ne’ ratu riječi i slika; moramo odbaciti paradigmu rata.”
Papa je također potvrdio solidarnost Crkve s novinarima koji su u zatvoru zbog izvještavanja o istini i pozvao na njihovo oslobađanje. Rekao je da njihova patnja podsjeća svijet na važnost slobode izražavanja i novinarstva, dodajući da „samo informirani pojedinci mogu donositi slobodne odluke.”
Papa Lav XIV. zatim je zahvalio novinarima na njihovoj službi istini, osobito njihovom radu u predstavljanju Crkve u “ljepoti Kristove ljubavi” tijekom nedavnog interregnuma. Pohvalio je njihov rad na odbacivanju stereotipa i klišea, kako bi svijetu podijelili “suštinu onoga što jesmo”.
“Naše vrijeme predstavlja mnoge probleme koji su teški za ispričati i navigirati, a ti nas pozivaju da svatko od nas nadmaši mediokritet”, rekao je papa. “Crkva se mora suočiti s izazovima koje donosi ovo vrijeme”, rekao je. “Na isti način, komunikacija i novinarstvo ne postoje izvan vremena i povijesti. Sveti Augustin nas podsjeća na to kada je rekao: ‘Živimo dobro, i vremena će biti dobra. Mi smo ti koji činimo vremena.'”
Papa Lav XIV. rekao je da nas moderni svijet može ostaviti izgubljenima u “zbrci jezika bez ljubavi koji su često ideološki ili stranački”. Mediji, istaknuo je, moraju prihvatiti izazov i voditi svijet iz takve “Babilonske kule” kroz riječi koje koristimo i stil koji usvajamo.
“Komunikacija nije samo prijenos informacija”, rekao je, “ona je također stvaranje kulture, ljudskih i digitalnih prostora koji postaju mjesta za dijalog i raspravu.” Ukazujući na širenje umjetničke inteligencije, papa je rekao da “ogroman potencijal” AI-a zahtijeva “odgovornost i razlučivanje kako bi se osiguralo da se koristi za dobrobit svih i da može koristiti cijelom čovječanstvu.”
Na kraju, papa Leo XIV. ponovio je poruku pape Franje za Svjetski dan društvene komunikacije 2025. godine. “Razoružajmo komunikaciju od svih predrasuda i mržnje, fanatizma, pa čak i mržnje”, rekao je. “Razoružajmo riječi, i pomoći ćemo razoružati svijet.”
izvor: vecernji.ba/radiovitez.ba