Ne želite da vam dijete bude ovisno o tehnologiji? Evo kako ćete mu pomoći

Tehnologija u današnje vrijeme ima veliku ulogu u odgoju djece. Svi govore o vremenu koje ona provode ispred malih ekrana, a rijetko tko o vremenu koje ispred ekrana provode njihovi roditelji.

Ako se ulovite da i sami tipkate po mobitelu tijekom obiteljske večere, nažalost niste jedini. U nedavno objavljenoj studiji u časopisu Child Development samo 11 posto roditelja izjavilo je da to ne radi. U istoj toj studiji otkriveno je da ponašanje roditelja može dovesti do problema u ponašanju njihove djece poput preosjetljivosti, hiperaktivnosti i izljeva bijesa. 

Druga studija je pokazala da neka roditeljska ponašanja, tipa provjera mailova ili društvenih mreža, mogu utjecati na razvoj mozga, posebno na dječje senzore za zadovoljstvo. 

“Zamislite majku u interakciji s djetetom: uzima igračku i stavlja je na stol, a potom uzima drugu igračku i nju stavlja na stol. Na jedan je način povezana s tim igračkama zbog čega izgleda zadovoljno i uzbuđeno. Dijete će se također povezati s istim igračkama i biti uzbuđeno zbog njih gledajući svoju majku. No, ako prekinete ovu interakciju, velika je vjerojatnost da će dijete pomisliti kako to što radite nije dovoljno zanimljivo ili vrijedno pažnje”, objasnila je autorica te studije, dr. Tallie Z. Baram, i podijelila savjet Jessice Abo, majke i autorice knjige Unfiltered: How To Be As Happy As You Look on Social Media.

Ona kaže da bi barem s pametnih telefona trebalo obrisati društvene mreže kako ne bismo toliko vremena provodili na njima. 

“Za svako zujanje mobitela mislimo da nam netko šalje poruku, komentira fotografiju itd. Zapravo se radi o FOMO efektu, strahu od propuštanja prilike. Riječ je o pojavi koja se pojavom društvenih mreža počela očitovati snažnije nego ikad”, otkrila je dr. Baram.

“Jedna od najpozitivnijih stavki tehnologije jest stupanje s djetetom u kontakt kada nije kod kuće. No s druge ga strane učite da ne smije nikamo bez mobitela”, rekla je psihologinja Nicole Beurkens i pojasnila kako postoji mnogo načina na koje možemo stvoriti interese bez upotrebe tehnologije.

“Prvo, pobrinite se da i sami budete oduševljeni onime čime ih želite zainteresirati, bilo da je u pitanju izlet u prirodu ili vrtlarenje ili nešto treće. Zatim u slobodno vrijeme pokušajte koristiti tehnologiju što je manje moguće. Umjesto ekrana, ponudite im neke igre sa zadacima, zagonetke, odvedite ih na planinarenje ili, ako već mora biti neka tehnologija, naučite ih fotografirati. Naučite ih uživati u danom trenutku”, zaključila je.

(index.hr)