Kvalifikacije za SP: Vatreni slomili Sloveniju, Zmajevi zakomplicirali situaciju

Hrvatska nogometna reprezentacija u susretu je 6. kola skupine H kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo 2022. u Kataru na Poljudu svladala Sloveniju sa 3-0 (1-0).

Strijelci za četvrtu pobjedu Hrvatske u ovim kvalifikacijama bili su Marko Livaja (33), Mario Pašalić (66) i Nikola Vlašić (90+4).

Pred 16.237 gledatelja na Poljudu Hrvatska je dominirala protiv Slovenije od prve do posljednje minute te joj uzvratila za neugodan poraz sa starta kvalifikacija u ožujku u Ljubljani.

Hrvatski izbornik Zlatko Dalić odlučio je od prve minute na teren poslati ljubimca splitske publike i napadača Hajduka Livaju, a taj potez se pokazao punim pogotkom jer je upravo Livaja postigao prvi pogodak u 33. minuti. U začetku akcije odlično je reagirao Brozović, koji je osvojio loptu na 30-ak metara od slovenskog gola i uposlio Juranovića na desnom boku, uslijedio je centaršut na glavu Pašalića, no ovaj je s pet metara pogodio vratnicu. Srećom, lopta se odbila ravno na glavu Livaje koji je koncentrirano pogodio nebranjeni dio mreže.

Na 2-0 je sredinom nastavka povisio Pašalić u 66. minuti, no on je imao najjednostavniji dio posla u akciji koju su kreirali veterani Lovren i Perišić. Lovren je dijagonalom sa svoje polovice pronašao Perišića na lijevom krilu, ovaj je sjajnim driblingom “slomio” svog čuvara i zatim povratnom loptom pronašao nečuvanog Pašalića na pet metara kojemu nije bilo teško pogoditi praznu mrežu.

Konačnih 3-0 postavio je Vlašić u četvrtoj minuti nadoknade kada je poletio zrakom i glavom u mrežu proslijedio ubačaj Oršića.

Hrvatska tako nakon šest kola ima 13 bodova, koliko ima i Rusija koja je u utorak u Moskvi svladala Maltu s 2-0, dok je Slovenija pala na četvrto mjeto sa sedam bodova. Na treće mjesto izbila je Slovačka koja nakon 2-0 pobjede protiv Cipra u Bratislavi ima devet bodova. Malta i Cipar su na posljednja dva mjesta sa po četiri boda.

Hrvatska će u 7. kolu gostovati na Cipru 8. listopada.

Detalj sa utakmice iz Zenice

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine odigrala je samo 2:2 s Kazahstanom u okviru kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo. “Zmajevi” su se nadali punom plijenu, a kako do njega nisu uspjeli doći, znatno su zakomplicirali svoju situaciju.

Bh. selekcija se nakon četiri odigrane utakmice nalazi na 4. poziciji sa samo tri osvojena boda. Iza njih je jedino Kazahstan koji je osvojio isti broj bodova, ali je odigrao i jedan meč više. Ispred su, osim Francuske koja je iz šest utakmica osvojila 12 bodova, Ukrajina i Finska s po pet osvojenih bodova, s tim da su Ukrajinci odigrali pet utakmica, jednu više od Finske.

Bh. tim će do kraja kvalifikacija odigrati još četiri meča, po dva u listopadu i dva u studenom. Međutim, daleko teži mečevi BiH očekuju narednog mjeseca kada gostuju u Kazahstanu i Ukrajini.

Već 9. listopada će “Zmajevi” imati priliku za popravni protiv Kazahstana, a tri dana kasnije gostovat će u Ukrajini. Nakon utakmica u listopadu znati će na čemu su, imaju li šanse boriti se za 2. mjesto ili su kvalifikacije za Mundijal u Kataru još jedne u nizu razočaravajućih kvalifikacija.

Ukoliko “prežive” listopad, u studenom će u Zenici dočekati Finsku i Ukrajinu. Tada bi “Zmajevi” na krilima sjajne publike, koja je i sinoć odlično navijača, pokušati doći do 2. mjesta i doigravanja za odlazak u Katar.