Fojnica nakon poplava zaboravljena od sviju

Prije mjesec dana stravične poplave pogodile su Fojnicu i nažalost odnijele živote. Nakon poplava svi su pompezno najavljivali brzo rješavanje problema i da nitko neće biti zaboravljen, a onda samo mjesec dana od poplava Fojničane su svi zaboravili.

U svim selima koja su stradala u poplavi, struja je ponovno proradila kao i telekomunikacijske usluge. No brojni su problemi koje treba hitno rješavati. Najviše je stradala putna infrastruktura koju treba sanirati kako bi se život počeo vraćati u normalu.

Ekološki aktivist Robert Oroz iz sela Luke ističe : “Puno toga je napravljeno, ali ima još puno toga za napraviti. Dobrovoljci su se povukli iz sela. Postoji samo nekoliko strojeva. Korito se proširuje. U tijeku je sječa cjelokupne drvne mase. Veliko je pitanje koliko je to ispravno. Što je s drvetom koje je posječeno, gdje je završilo. Ono što valja je odneseno, ono što ne valja ostavljeno je na privatnim parcelama. Imali smo slične obalne utvrde, a oni nisu učinili ništa. Bojim se što će se dogoditi u budućnosti “, rekao je Oroz.

“Nemamo informacija tko je odlučio sječu. Sve se radi na brzinu. Izvanredno stanje je ukinuto. Cesta još nije asfaltirana. Rasvjeta još uvijek nije uključena. Sve je sablasno i pusto. Nisam zadovoljan onim što su učinile Civilna zaštita i državne institucije. Nevladine organizacije učinile su sve što su mogle. Od državnih institucija nisam osjetio ni brigu ni pomoć”.

Posebne kritike su upućene pripadnicima Oružanih snaga koji su pomagali samo kod pojedinih žitelja. Kod pojedinih žitelja je bilo više vojnika u akciji , a kod pojedinih nitko nije došao. Nadati se da će nadređeni ozbiljno preispitati rad.

U selu Gojevići situacija je na izmaku. “Širi se nesnosan smrad. Rad nije transparentan. Mislim da sječa stoljetnih stabala uz korito nije pametna. Razgovarao sam i s profesorima koji poznaju predmet. To uopće nije pametan potez. Vrijeme će pokazati. Uvijek se nosimo s posljedicama, nikada ne pokušavamo spriječiti te nesreće. Osjeća se nesnosan smrad, mnogo je uginulih životinja. Ljudi se boje da se ne zaraze. Da je uzeto 50 vreća vapna, situacija na deponiji bila bi puno bolja. Vrijeme se gubi na druge stvari ”, istaknuo je Oroz.