Sport

Šah – EP: Dejan Marjanović osvojio broncu

Bosanskohercegovački mladi šahista Dejan Marjanović iz Viteza osvojio je brončanu medalju na 12. prvenstvu Europe za mlade u ubrzanom i brzopoteznom šahu, koje se održava u Banji Vrućici kod Teslića.

Prvo odličje za BiH na prvenstvu Marjanović je osvojio u kategoriji do 18 godina. U tri uzrasne grupe – do 10, 14 i 18 godina na brzopoteznom šampionatu je nastupio 181 igrač iz 16 zemalja, među kojima su bila 123 dječaka i 58 djevojčica. Tempo je iznosio tri minute za partiju po igraču, uz bonus od dvije sekunde za svaki povučeni potez, a parovano je devet kola po švicarskom sistemu. Najviše uspjeha imali su mladi šahisti i šahistkinje Bjelorusije, koji su osvojili dva zlata, slijede Estonija s pet medalja (zlato, tri srebra i bronca), Poljska i Rusija s po jednim zlatom i broncom. Danas je na programu prvi dio pojedinačnog prvenstva Starog kontinenta u ubrzanom šahu (7. kola). Igrači će na rapolaganju imati po 15 minuta za partiju i dodatnih 10 sekundi za svaki odigrani potez. Preostala dva kola igrat će se u srijedu. Organizatori šampionata su Europska šahovska unija, Šahovska unija BiH i Šahovski savez Republike Srpske, koji je ujedno i tehnički organizator. Ukupan nagradni fond iznosi 8.000 eura.