Novi koeficijenti za vojnike i podoficire, predviđeno povećanje plaća

Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH na svome zajedanju usvojio je u prvom čitanju izmjene Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH po kojima bi se odredili novi koeficijenti za vojnike i podoficire kako bi se poboljšao materijalni status najugroženijih kategorija u Oružanim snagama BiH.

Kako je obrazloženo u prijedlogu predsjedateljice Zastupničkog doma i članica Povjerenstva za obranu i sigurnost Borjane Krišto, predviđeno uvećanje koeficijenata za vojnike i podoficire obuhvatilo bi 7.126 djelatnih vojnih osoba u kategoriji vojnika i podoficira, što bi u financijskom smislu izazvalo porast troškova po osnovi plaća u iznosu od približno 9.327.186 KM bruto na godišnjoj razini.
Zbog toga je zastupnik SBB-a Mirsad Isaković izrazio zabrinutost navodeći da će izmjena narušiti proračunsku ravnotežu, te je tražio da se točno navede iz kojih izvora će biti osigurana potrebna financijska sredstva.
– Ukoliko ne bude utvrđeno da to bude riješeno unutar raspoloživih preraspodjela u ovogodišnjem proračunu imat ćemo velikih problema – uvjerena je zastupnica SNSD-a Dušanka Majkić sugerirajući da se prije konačnog izjašnjavanja Zastupničkog doma sačeka stav Vijeća ministara BiH, čime bi se mogli rukovoditi zastupnici.
S obzirom da vojnici imaju prosječnu plaću od 655 KM zastupnici SBB-a podržali su zakonsku izmjenu, a koju su dobrom ocijenili i zastupnici SDA.
– Nadam se da ovaj prijedlog nije populistički već da ima istinsku namjeru za poboljšanje položaja pripadnika OS BiH i da će se iznaći rješenja za potrebna financijska sredstva – kazao je zastupnik Salko Sokolović (NB).
Zastupnik SNSD-a Nikola Špirić predložio je da se Vijeću ministara BiH da rok od 60 dana da uputi novi zakon o plaćama i naknadama kojm bi bilo riješeno pitanje povećanja plaća vojnicima i podoficirima. Iako je zastupnik SDP-a BiH Saša Magazinović stava da je zakon kozmetičke prirode zastupnici iz tog stranačkog kluba podržali su zakon budući da razlika između plaća vojnika i podoficira govori da je na djelu nejednakost i diskriminacija.
– U okviru zakonskih mogućnosti postoji prostora za povećanje plaća. To će osim poboljšanja statusa vojnika doprinijeti suzbijanju trenutne pojave da veliki broj vojnika napušta Oružane snage BiH – zaključila je Krišto. Osim toga, za državne službenike predviđen je raspon kretanja koeficijenata unutar platnih razreda, dok za djelatne vojne osobe to trenutno nije predviđeno.

(www.vecernji.ba)